Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA

https://polpharma.pl/ Branża
Adres ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
Polska

Polpharma jako największa polska firma farmaceutyczna i kluczowy producent leków szpitalnych w Polsce zaangażowała się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy, w tym dostawy najpotrzebniejszych leków ratujących życie.

W pierwszych kilku tygodniach wojny firma skoncentrowała się na zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom z Ukrainy, pomagając im i ich bliskim w relokacji do Polski oraz zapewniając niezbędne wsparcie. Wielu z nich znalazło schronienie w domach polskich pracowników.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy wojny Polpharma przekazała Ukrainie w trzech transzach darowiznę w postaci ponad 1,1 mln opakowań leków, w tym antybiotyków szpitalnych, leków pediatrycznych, leków stosowanych w chorobach przewlekłych oraz leków anestezjologicznych i ratujących życie, których najbardziej brakowało w ukraińskich szpitalach. Część z nich, w tym silne leki przeciwbólowe takie jak morfina i fentanyl, została wyprodukowana w ramach specjalnych akcji wolontariackich, które odbyły się w zakładach Polpharmy. Pracownicy firmy podjęli się dodatkowej pracy w dniu wolnym, aby jeszcze większa partia leków mogła zostać przekazana Ukrainie.

Łączna wielkość darowizn lekowych Polpharmy wyniosła ok. 13 mln zł.

Firma współpracowała w tym procesie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Zdrowia Ukrainy oraz Caritas Polska, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby lekowe ukraińskich szpitali i nieść pomoc tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. Przekazane leki trafiły m.in. do szpitali w Pierwomańsku, Mikołajewie, Irpieniu, Lwowie, Drohobyczu, Borysławiu, Chmielnickiem, Kamieńcu Podolskim, Wierzbowcu i Odessie.

Ponadto, we wszystkich zakładach i biurach firmy prowadzone były zbiórki darów, które zostały przekazane potrzebującym w Ukrainie oraz uchodźcom w Polsce za pośrednictwem organizacji pomocowych.

Dodatkowo, zespół komercyjny Polpharmy zainicjował akcję „Mój ukraiński pacjent”, której celem jest dostarczenie lekarzom i farmaceutom w Polsce przydatnych materiałów, ułatwiających komunikację i niesienie pomocy pacjentom pochodzenia ukraińskiego.