Ubrania Do Oddania

https://www.ubraniadooddania.pl/ Branża
Adres ul. Bokserska 64
02-690 Warszawa
Polska

Akcja pomocy dla Ukrainy zorganizowana przez markę Ubrania Do Oddania została rozpoczęta zaraz po zaatakowaniu Rosji na Ukrainę, 26 lutego 2022 roku. Działania miały na celu wsparcie mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców, którzy przybywali do Polski.

Współzałożycielka firmy, Zofia Zochniak wraz z zespołem błyskawicznie przekształciła sortownię tekstyliów w Warszawie na magazyn zbiórki. Na powierzchni o wielkości ponad 1700m2 początkowo zbierana była odzież, akcesoria i jedzenie. Zosia poprzez swoje kanały social media (konto Ubrania Do Oddania na Instagramie obserwowało wówczas 120 000 osób) zachęcała Polaków do wsparcia akcji i na bieżąco opowiadała o tym, jak dodatkowo można pomóc. Polacy zareagowali błyskawicznie, na apel odpowiedziało kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców stolicy oraz wiele osób spoza Warszawy, które do magazynu na ulicy Bokserskiej przyjeżdżali samodzielnie, lub wysyłali pomoc z innych miast. Magazyn w krótkim czasie zapełnił się ubraniami, jedzeniem, lekami i środkami opatrunkowymi, a zbiórka musiała przyjąć bardziej sformalizowaną formę. Spontaniczne działanie podyktowane potrzebą serca, stało się centralnym punktem niesienia pomocy.

Następnie, we współpracy z przedstawicielami Lwowa i podmiotami zajmującymi się kryzysem uchodźczym, zdecydowano o przygotowaniu transportów humanitarnych. Zbierano wskazane rzeczy, aby spełnić realne potrzeby osób, które pozostawały w miejscu wojny. Dzięki ludziom dobrej woli i zaangażowaniu firmy Ubrania Do Oddania, na teren Ukrainy wysłano ponad sto transportów humanitarnych.