POLREGIO SA

https://www.polregio.pl/ Branża
Adres ul. Kolejowa 1
01-217 Warszawa
Polska

Specjalne pociągi dla uchodźców oraz darmowe przejazdy we wszystkich pociągach POLREGIO na terenie całego kraju – to najważniejsze formy pomocy, jaką największy przewoźnik pasażerski niósł uchodźcom z Ukrainy. W sumie POLREGIO uruchomiło ponad 250 specjalnych pociągów dla uchodźców, z których skorzystało ponad 350 tys. osób.

W całym kraju w pociągach POLREGIO kursujących regularnie uchodźcy byli uprawnieni do bezpłatnego przejazdu na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Pociągi POLREGIO w miarę możliwości w uzgodnieniu z urzędami marszałkowskimi zaopatrzone były w paczki żywnościowe, wodę oraz książeczki dla dzieci. Podróżnym z Ukrainy rozdawano ulotki w języku polskim, ukraińskim i angielskim z niezbędnymi informacjami.

Działania Polregio były koordynowane z Ministerstwem Infrastruktury, PKP Intercity, Kancelarią Premiera, Marszałkami Województw i Wojewodami oraz kolejami samorządowymi. Uruchamiono pociągi, jeżdżące wahadłowo do Niemiec, z którymi POLREGIO koordynowało przewóz i oferowało m.in. usługi tankowania.

Dodatkowo, ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim na dworcu w Lublinie powstał punkt medyczny, a POLREGIO udostępniło dla medyków zaplecze socjalne na dworcu. Przy peronie I stanęła karetka wyposażona w sprzęt niezbędny do udzielania pierwszej pomocy.

POLREGIO to największy pasażerski przewoźnik w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej, z 26 proc. udziałem w rynku. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1500 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na ponad 1900 stacjach. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta blisko 100 mln pasażerów. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu (50 proc. i jeden udział), a pozostałymi udziałowcami są samorządy wojewódzkie.