Jeronimo Martins Polska SA (sieć Biedronka)

https://www.biedronka.pl/pl Branża
Adres ul. Żniwna 5
62-025 Kostrzyn
Polska

W dniu wybuchu wojny od razu zaczęliśmy działać, aby pomóc najpierw naszym pracownikom pochodzenia ukraińskiego, następnie ich rodzinom oraz wszystkim tego potrzebującym. Sieć Biedronka rozpoczęła udzielanie pomocy od wsparcia swoich pracowników pochodzenia ukraińskiego bezzwrotną zapomogą w wysokości 1000 zł oraz wsparciem psychologicznym w języku ukraińskim. Dodatkowo umożliwiliśmy naszym klientom udzielanie pomocy poprzez zbiórki pieniężne, w których aktualnie zebrana kwota na rzecz 8 organizacji (Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Polska Misja Medyczna, Stowarzyszenie Wiosna, Fundacja Czerwone Noski, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, SOS Wioski Dziecięce) to ponad 7,7 mln zł oraz poprzez zbiórki produktowe, w ramach których klienci przekazali łącznie ponad 650 ton produktów dla Banków Żywności i Caritas Polska. Zebrana suma jest przeliczana na żywo na stronie https://www.biedronka.pl/pomoc-dla-ukrainy/. Sieć Biedronka od momentu rozpoczęcia wojny realizuje darowizny produktowe na rzecz zgłaszających się do nas większych i mniejszych organizacji oraz samorządów lokalnych. Skala pomocy w tej dziedzinie sięga blisko 5 mln zł (blisko 200 darowizn). Natomiast Grupa Jerónimo Martins na wsparcie ludności ukraińskiej poprzez 5 organizacji (PCK, PAH, PMM, Caritas, SOS Wioski Dziecięce) przekazała łączną kwotę 5 mln euro.

W pomoc Ukrainie włączyła się również Fundacja Biedronki. Wartość wszystkich programów pomocy na rzecz uchodźców prowadzonych przez Fundację Biedronki sięga prawie 30 mln zł. Z tych środków realizowane są: program kart przedpłaconych i bonów zakupowych do wykorzystania w sklepach Biedronka (12 mln zł), program zapewniania osobom uchodźczym noclegu w Polsce (12 mln zł) oraz program. przekazywania paczek dla potrzebujących (5 mln zł). Wspólnym wysiłkiem, w który zaangażowana jest Grupa Jeronimo Martins, sieć Biedronka i Fundacja Biedronki, na pomoc ludności ukraińskiej przeznaczono ponad 65 mln zł. Dokładne podsumowanie działań można znaleźć w informacji prasowej: https://media.biedronka.pl/201595-biedronka-podsumowuje-dotychczasowa-pomoc-dla-ukrainy

Jako lider wśród sieci handlowych w Polsce zdecydowaliśmy się również na czasowe obniżenie cen w 43 sklepach sąsiadujących z polsko-ukraińską granicą. Ceny najpopularniejszego pieczywa były obniżone nawet o 60%, a kolejnych 50 artykułów pierwszej potrzeby o 30%. Dodatkowo sieć Biedronka wycofała ze swoich sklepów produkty pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego oznaczonymi kodami EAN zaczynającymi się od cyfr z zakresu 460-469 i 481.