Grupa Arche

https://arche.pl/ Branża
Adres ul. Puławska 361
02-801 Warszawa
Polska

Od 27 lutego udzieliliśmy w hotelach Arche w całej Polsce blisko 30 tys. bezpłatnych noclegów wraz z wyżywieniem dla uchodźców z Ukrainy.

Fundacja Leny Grochowskiej będąca częścią Grupy, zorganizowała także Domy Uchodźcze adaptując dawne akademiki i biurowce w całej Polsce. Od 8 marca tego czasu z naszych noclegów skorzystało niemalże 2 tys. osób dla których udzieliliśmy ponad 55 tys. noclegów wraz z wyżywieniem.

Widząc zapotrzebowanie sukcesywnie powiększamy naszą bazę noclegową. Już dzisiaj jest to 1 300 miejsc w domach na terenie całej Polski i przygotowujemy kolejne. Domu Uchodźcy działają na zasadzie hostelu. Udostępniamy wieloosobowe pokoje ze wspólną przestrzenią kuchenną, łazienkami i świetlicami. W domach uchodźcy przebywają nieodpłatnie i długość pobytu jest nielimitowana. Naszymi gośćmi są przede wszystkim kobiety z dziećmi. Mężczyźni mogą u nas zamieszkać tylko w szczególnych przypadkach (np. wiek, niepełnosprawność, choroba, opieka nad innym członkiem rodziny).

Nasze działania koncentrują się obecnie na wsparciu naszych mieszkańców w usamodzielnianiu się. Przede wszystkim rozpoczęliśmy naukę języka polskiego. W kilkuosobowych grupach, z podziałem na wiek, mieszkańcy domów uczą się języka, aby jak najszybciej móc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pomagamy w znalezieniu pracy oraz wszelkich niezbędnych formalnościach.

Grupa Arche uruchomiła także na ul. Kijowskiej pierwszy w Polsce Garmaż od Ukrainek, gdzie zatrudnione są Uchodźczynie, które znalazły schronienie w naszych domach. W Garmażu prowadzona jest sprzedaż tradycyjnych, ukraińskich potraw.

Obecnie Fundacja skupia się na poszukiwaniu darczyńców, którzy pomogą zabezpieczyć niezbędne fundusze niezbędne do dalszego utrzymania Domów Uchodźczych, w których kobiety, dzieci oraz osoby z niepełnosprawnością mogły przetrwać wojnę.