Autostrada Wielkopolska

https://www.autostrada-a2.pl/ Branża
Adres ul. Stanisława Zwierzchowskiego 1
61-248 Poznań
Polska

Kierując się poczuciem solidarności z ludnością cywilną pokrzywdzoną działaniami wojennymi, Autostrada Wielkopolska w okresie 1.03.2022 – 1.06.2022, czyli w okresie największych migracji ludności cywilnej z Ukrainy, zniosła opłaty za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 dla pojazdów osobowych zarejestrowanych w tym państwie. Równocześnie, od 1 marca br. wprowadzono zwolnienia z opłat za przejazd dla konwojów humanitarnych wiozących pomoc dla mieszkańców Ukrainy.

Spółka w porozumieniu i z wsparciem Ministerstwa Infrastruktury podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich aut osobowych na całym koncesyjnym odcinku A2, między Świeckiem a Koninem. Zwolnienie z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 pojazdów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie oraz wiozących pomoc humanitarną zostało wprowadzone 1 marca br. Z tego przywileju, do końca maja br., tylko na odcinku Nowy Tomyśl – Konin, skorzystało około 75 tysięcy samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi i około 4 tysięcy pojazdów wiozących pomoc humanitarną. Wartość tych przejazdów przekroczyła 2,5 mln złotych. To realna pomoc skierowana wprost do uchodźców wojennych oraz ludności pozostającej na Ukrainie.

Równocześnie Spółka Autostrada Wielkopolska, w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury, w dalszym ciągu utrzymuje możliwość zwolnień z opłat za przejazd dla transportu humanitarnego. Otrzymanie zwolnienia z opłat na odcinku A2 Świecko-Konin wymaga wcześniejszego zgłoszenia na adres ua@awsa.pl i ustalenia szczegółów przejazdu z Autostradą Wielkopolską.

Dodatkowo Spółka udzieliła wsparcia Fundacji In_Spire, zapewniając ciepłe posiłki dla uchodźców wojennych przebywających na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz stale współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.